در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “گرایش سیاسی اسکار در انتخاب سینماگران ایرانی!؟ – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: اسکار از ۱۰ سینماگر ایرانی برای حضور در این آکادمی دعوت کرده است. به اشتراک کسانی که دعوت شده‌اند اسم سینماگرانی که فیلم‌های ضدملی در کارنامه آنها دیده می شود، نیز قابل مشاهده است. محمدرسول اف، بهمن قبادی و جعفر پناهی جزو این مردم هستند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار با دعوت از ۷۷۴ چهره تازه تعداد عضو های خود را به بیش از ۷هزار نفر در ۱۷ شاخه گوناگون رساند. در شاخه بازیگری اسم لیلا حاتمی، بازیگر ایرانی و به علاوه از طرف دیگر نازنین بنیادی بازیگر ایرانی‌الاصل سریال‌هایی از قبیل «۲۴» و «هوملند» و نیز گلشیفته فراهانی قابل مشاهده است. گرایش اسکار به سینماگرانی که سابقه فعالیت سیاسی در کارنامه آنها قابل مشاهده است یا کارهای آنها با رویکردهای ضدملی و سیاسی ساخته شده است در این لیست دیده می شود.

محمد رسول‌اف فیلمسازی است که چندی قبلً با فیلم سینمایی لرد در جشنواره فیلم کن حضور داشت. در پی فتنه بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸، محمد رسول‌اف و جعفر پناهی در حال تهیه فیلمی بودند که در حال فیلمبرداری صحنه‌هایی از فیلم بازداشت شدند. رسول‌اف بعد از محاکمه در آذرماه سال ۱۳۸۹ به یک سال حبس محکوم شد. در سال ۱۳۹۰ ممنوعیت خروج وی از ایران، به دلیل نمایش فیلم به امید دیدار در شصت و چهارمین جشنواره فیلم کن باطل شد. رسول‌اف امسال به طرز غیرقانونی فیلم لرد را به جشنواره کن فرستاد. سازمان سینمایی مطرح کرده بود که فیلم لرد مجوز نمایش ندارد و از اینرو به طرز غیرقانونی به کن ارسال شده است. فیلم لرد از ایران تصویری اگزجره و سیاه به نمایش می‌گذارد. رسول‌اف امسال با فیلم جدیدش «لرد» جایزه بخش نوعی نگاه جشنواره کن را کسب کرد.

بهمن قبادی دیگر سینماگری است که از ایشان برای حضور در آکادمی اسکار دعوت به رفتار آمده است. قبادی را باید مانند محسن مخملباف سینماگری فراری قلمداد کرد که با گروه‌های موسوم به اپوزیسیون در خارج از کشور مشارکت می‌کند. فیلم‌های واپسین ایشان به روشنی با گرایشات ضدملی ساخته شده است. بهمن قبادی هم در شاخه نویسندگی برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده است. آکادمی اسکار از گلشیفته فراهانی بازیگر کشف حجاب کرده ایرانی نیز برای حضور در این مرکز سینمایی دعوت به رفتار آورده است. رخشان بنی‌اعتماد هم در حیطه نویسندگی برای حضور در آکادمی دعوت شده است. بنی اعتماد با فیلم سیاسی «قصه‌ها» جزو سینماگرانی شمرده می‌شود که بسیار مورد توجه جشنواره‌های غربی قرار گرفت. هایده صفی‌یاری و محمدرضا دلپاک، تدوینگر و صداگذار «لانتوری» هم اسم‌شان به اشتراک دعوت شدگان دیده می شود. در قسمت تدوین اسم هایده صفی‌یاری تدوینگر دو فیلم برنده اسکار «جدایی» و «فروشنده» اصغر فرهادی به اشتراک دعوت‌شدگان برای عضویت در آکادمی اسکار قابل مشاهده است. به علاوه از طرف دیگر محمدرضا دلپاک، صدابردار فیلم‌های برنده اسکار فرهادی نیز عضو تازه اکادمی اسکار در شاخه صدا خواهد بود و در شاخه مدیران اجرایی دعوت‌شده برای آکادمی اسکار اسم هنگامه پناهی، بازاریاب سینمای بین‌الملل قابل مشاهده است. به علاوه از طرف دیگر اسم محسن موسوی، سینماگر اکتیو هالیوودی که مسئولیت جلوه‌های ویژه فیلم‌هایی چون «روز استقلال: رستاخیز» و «مرد عنکبوتی حیرت آور» را در کارنامه دارد به اشتراک عضو های تازه دعوت‌شده در شاخه جلوه‌های ویژه قابل مشاهده است.

۷۷۴ عضو تازه دعوت‌شده برای عضویت در آکادمی اسکار از ۵۴ کشور جهان هستند و امسال ۳۹ درصد از دعوت‌شدگان را زنان تشکیل می‌دهند. از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ شمار عضو های زن آکادمی با ۳۵۹ درصد افزایش روبه‌رو بوده است. امسال دعوت‌شدگان زن هفت شاخه از آکادمی اسکار از دعوت‌شدگان مرد در آن شاخه بیشتر هستند. ۷۷۴ سینماگر تازه دعوت‌شده برای عضویت در آکادمی اسکار در کل ۱۱۲ بار نامرد اسکار شده‌اند و ۲۵ بار نیز این جایزه سینمایی را کسب کرده‌اند.

از دیگر چهره‌های مشهور شاخه بازیگری دعوت‌شده برای عضویت در آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۷ می‌توان به آمیتا باچان، مونیکا بلوچی، آرون تیلور جانسن، کریستین استوارت، آماندا سیفورد و آدام درایور اشاره نمود.

فاتح آکین، آمات اسکالانته، تام فورد، گرث دیویس و کیم کی- دوک از نمونه دیگر چهره‌های دعوت‌شده برای شاخه کارگردانی هستند. به ذهن خطور میکند آکادمی اسکار از دعوت سینماگران ایرانی که بعضاً بیشترین گرایش سیاسی در کارنامه آنها دیده می شود نوعی مکانیزم تشویقی برای سینماگران ایرانی را دنبال می‌کند؛ مکانیزمی که مانند جوایز جشنواره‌های غربی نوعی کسب اعتبار و پرستیژ برای سینماگران ایرانی شمرده شده و قله آمال آنها تلقی شود.

* جوان

امیدواریم خبر “گرایش سیاسی اسکار در انتخاب سینماگران ایرانی!؟ – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه