در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “کارگردان «راکی» درگذشت – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: جان جی.‌اویلدسن کارگردان فیلم‌هایی چون «راکی» و «کاراته کید» در ۸۱ سالگی درگذشت.

به نوشته سینماپرس، جان جی اویلدسن که جایزه اسکار را برای کارگردانی «راکی» با بازی سیلوستر استالونه در سال ۱۹۷۶ دریافت کرد و کارگردانی سه فیلم «کاراته کید» را در کارنامه داشت، در ۸۱ سالگی در لس آنجلس درگذشت.

این کارگردان جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را نیز برای کارگردانی «راکی» دریافت کرد و برای همین فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم و تدوین را دریافت و نامزدی جوایز متعددی را کسب کرده بود.

ایشان در سال ۲۰۰۶ در گفتگو‌ای گفته بود ابتدا کارگردانی فیلمی با مسئله بوکس هیچ جذابیتی برایش نداشت با اینحال ایشان با خواندن شخصیت شهری که سیلوستر استالونه ایجاد کرد، به این مسئله علاقه‌مند شد. ولی باید گفت ایشان کارگردانی قسمت دوم این فیلم را برای طرح‌ای دیگر نپذیرفت و از این ایده تحت نام یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌های زندگی‌اش یاد می‌کرد.

این کارگردان در سال ۱۹۸۳ باز هم نامزد اسکار شد و این دفعه این نامزدی را برای تولید مستندی کوتاه با عنوان «مسافرت امیدوارانه» کسب کرد.

انجمن کارگردانان آمریکا با صدور اعلامیه‌ای از درگذشت این کارگردان ابراز تاسف کرد.

اویلدسن سه بار از عضو های هیات ملی انجمن کارگردانان آمریکا شده بود و در آثارش بر تولید فیلم‌هایی پیرامون بازندگان، یا شکست خوردگان و افرادی که به نحوی به بردهای بزرگ دست می‌یابند تمرکز می‌کرد.

وی فیلم‌های دیگری نیز داشت که درام ستایش شده «جویی» در سال ۱۹۷۰ با بازی سوزان ساراندون و پی‌یر بویل از نمونه آنهاست.

«ببر را نجات بده» در سال ۱۹۷۳ یک درام ورزشی با بازی فوق‌العاده جک لمون که نامزد سه اسکار شد و لمون برای بازی در آن جایزه بهترین بازیگری را برد از دیگر کارهای اوست.

ایشان فیلم های کمدی نیز در کارنامه داشت که «دبیلو دبلیو و دیکسی دنسکینز» در سال ۱۹۷۵ با بازی برت رینولدز و تریلر «فرمول» در سال ۱۹۸۰ با بازی جورج سی اسکات و مارلون براندو و کمدی «همسایه‌ها» با باز جان بلوشی و دن آیکروید از نمونه آنها هستند.

این کارگردان متولد ایلینویز بود و در مدرسه مشهور هاچمیس تحصیل کرده بود. ایشان کارش را با دستیار کارگردانی شروع کرد و دستیار آرتور پن و اوتو پرمینگر بود.

امیدواریم خبر “کارگردان «راکی» درگذشت – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه