در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “واکنش «اسکورسیزی» به درگذشت سلطان کمدی – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

«جری لوئیس» در کمدی سیاه «سلطان کمدی» کالا سال ۱۹۸۲ میلادی در نقش یک مجری برنامه تلویزیونی به اسم «جری لانگفورد» مقابل دوربین رفت و این نقش از آن جهت برای «لوئیس» دارای اختلاف بود که بیشتر نقشی درام بود تا کمدی. در این فیلم «رابرت دنیرو» در نقش یک کمدین استندآپ بلندپرواز به اسم «روپرت پایکین» بازی کرده است که شیفته «لانگفورد» است و سعی دارد تحت نام میهمان به به برنامه وی دعوت شود.

فیلم «سلطان کمدی» در سال ۱۹۸۳ در افتتاحیه جشنواره فیلم کن به روی پرده رفت و بازی «جری لوئیس» در این فیلم ستایش منتقدین قرار گرفت.

«اسکورسیزی» در انتهای پیغام خود به بهانه درگذشت «جری لوئیس» نوشت: افتخار مشارکت با ایشان را داشتم و این تجربه‌ای که پیوسته برای من بسیار ارزشمند است. «جری لوئیس» حقیقتا یکی از بزرگان سینما بود.

با اینحال «رابرت دنیرو» همبازی «جری لوئیس» در فیلم «سلطان کمدی» نیز در اعلامیه‌ای مطرح کرد: «جری» در کمدی و فیلم یک پیشگام بود. ایشان به علاوه از طرف دیگر یک دوست خوب بود که این شانس را داشتم که در چند سال قبلی چندین بار ببینم. اوحتی در سن ۹۱ سالگی نیز کوچکترین افولی نداشت و ما دلتنگ ایشان خواهیم شد.

«جری لوئیس» متولد ۱۶ مارس ۱۹۲۶، در سالهای دهه ۱۹۵۰ به همراه «دین مارتین» در یکی از شوهای پر طرفدار تلویزیونی هم بازی بود. بازی ایشان در فیلم‌های «پادو» و «پرفسور دیوانه» از کارهای ماندگار سینمای کمدی آمریکاست. ایشان در سالهای دهه ۱۹۸۰ به بعد با بیماریهای قلبی و سرطان پرستات دست و پنجه نرم می کرد.

«لوئیس» در سال ۱۹۵۲ بنیادی را برای کمک به بیماران مبتلا به «دیستروفی ماهیچه‌ای» تاسیس کرد که نوعی اختلال شدید ماهیچه‌ای و سه میلیون دلار برای کمک به کودکان جمعآوری کرد.  

ایشان در سال ۲۰۰۹ برنده «جایزه بشردوستانه ژان هرشولت» از آکادمی اسکار شد و دریافت جایزه یک عمر فعالیت مستمر هنری از وزیر فرهنگ فرانسه تحت نام کمدین پرطرفدار مردم فرانسه، جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جوایز کمدی آمریکا و به علاوه از طرف دیگر دریافت شیر طلایی افتخاری جشنواره ونیز در سال ۱۹۹۹ از نمونه افتخارات ایشان به شمار می‌رود.

امیدواریم خبر “واکنش «اسکورسیزی» به درگذشت سلطان کمدی – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه