در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “همراهی جشنواره‌های ضدایرانی اختلال عظیم در وزارت ارشاد! – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: به بهانه نمایش فیلم‌های کارگردانان زن ایرانی در برلین، فستیوال دیگری از سیاه‌نمایی جامعه ایرانی طی روزهای ۱۱ تا ۱۵ خرداد، تحت عنوان «روزهای فیلم زنان ایران» در آن سوی مرزها و برای مخاطب خارجی برگزار شد.

ابتدا خرداد نیز فستیوالی از همین دست فیلم‌ها در کلن آلمان برگزار شد و فیلم‌های به نمایش درآمده، آنچنان تلخ و سیاه و چرک بودند که تارنما «دویچه وله» (رادیو صدای آلمان) که خود در طرف برگزارکننده جشنواره گفته شده قرار دارد، آنها را «تلخ و پردرد، پر از فاجعه خانوادگی و با انتهای مصیبت و ماتم» توصیف کرد. به علاوه از طرف دیگر وب‌سایت «رادیو فرانسه» هم در کل، فیلم‌های فستیوال فوق الذکر را «تیره، ناامیدکننده، ملال‌انگیز و خشن و مازوخیستی» دانست!

با اینحال فستیوال کارهای فیلمسازان زن ایرانی در برلین با نگاه فمینیستی برپا شد، چنانکه مفسر تلویزیون سلطنتی انگلیس «بی بی‌سی» پیرامون ۱۲ فیلم کمپانی‌کننده در این فستیوال گفت:

«… فصل مشترک بیشتر این فیلم‌ها یک چیز است: دغدغه‌های زنانه در مواجهه با مشکلات و محدودیت‌های جامعه‌ای شدیدا مردسالار…»

کارگردان فیلم «آبجی» (یکی از کارهای کمپانی‌کننده در این فستیوال) به خبرنگار «بی‌بی‌سی» بیان می کند که برای کار آتی اش باز هم در جستجوی سوژه‌ای زنانه است!نمونه دیگری از فیلم‌های کمپانی‌کننده به اسم «عصر جمعه» پیرامون تجاوز به محارم است که سالهاست توقیف شده و فیلم دیگر به اسم «جشن تکلیف» به پایین سؤال بردن و تمسخر احکام اسلامی می‌پردازد.

به علاوه از طرف دیگر «زمانی دیگر»، فیلم دیگر این فستیوال است (که در فستیوال کلن نیز حضور داشت). جریان دختر کم سن و سالی است که کودکی را به دنیا می‌آورد و حاضر نیست بگوید از چه کسی باردار شده است! صحنه‌های مملو از خشونت‌های افسارگسیخته پدر درمقایسه با دخترش به دلیل بارداری از رابطه‌ای نامشروع، به روشنی تلاش فیلمساز برای همدردی با وی را نشان می‌دهد! «بی بی‌سی» فیلم را حاوی موضوعی می‌داند که در جامعه ایران تابوست! در کمال تاسف فیلم «زمانی دیگر» با مجوز سازمان سینمایی و به تهیه کنندگی فردی ساخته شده که از سال ۲۰۰۰ انجمنی به اسم «آرتکانتارا» را در بلژیک به قصد جذب زنان ایرانی در رشته‌های مختلف هنری، بوجود آورده و در همین کشور هم چندین فستیوال فیلم از کارهای سیاه، ضد ایرانی و بدون مجوز نمایش فیلمسازان زن را بعضا با مشارکت دولت بلژیک و عده ای ضدانقلابیون فراری برگزار نموده است!

کارگردان فیلم «زمانی دیگر» هم جشنواره‌های خارجی را باعث امید و آسودگی خاطر خود دانسته و حقیرانه با اظهاراتی ضدایرانی بیان می کند:

«… به خاطر رفتاری که در ایران با فیلمسازانی مانند من می‌شود، اگر ما جشنواره‌های خارجی را نداشتیم، مسیر فیلمسازی ما اصلا متوقف می‌شد. اینها برای ما تنها یک مهلت نیست حتی ادامه مسیری است که ما راه‌های تازه ای پیدا بکنیم…»با اینکه گفته‌های فوق تاییدی بر همان ادعای هدایت بخشی از سینمای ایران به وسیله جشنواره‌هاست با اینحال نشانی دیگر بر تعطیلی و اختلال در سازمان عریض و طویلی به اسم سازمان سینمایی وزارت ارشاد هم هست که پاسخی برای نشان دادن این حجم سیاهی و تباهی از جامعه ایرانی در فستیوال‌های آن سوی مرزها و در فیلم‌های با مجوز یا بدون مجوز و بعضا با تکیه بر سرمایه‌های خارجی ندارد! آیا آنچنان که قبلا مدیران این سازمان مدعی شده اند، جریمه و مجازاتی برای تولیدکنندگان فیلم‌های کمپانی‌کننده یا عوامل ایرانی اجرا فستیوال‌های گفته شده که از همکاران نزدیک سازمان سینمایی نیز به شمار می‌روند، درنظر گرفته شده است؟!به چه نحو در عرض ۱۵ روز دو فستیوال فیلم، با مشارکت عده ای فیلمسازان و موسسات به اصطلاح سینمایی داخلی و برخی کانون‌های خارجی از تعدادی فیلم‌های توقیفی و ضد ایرانی و با موضوعات « تیره و مازوخیستی» (به قول رادیو فرانسه) و پر از «فاجعه خانوادگی و مصیبت و ماتم» (به گفته دویچه وله) در آلمان برگزار شده تا از جامعه ایرانی، فضایی مالیخولیایی و سادیستی تصویر شود با اینحال از این سازمان به اصطلاح مسئول سینمایی، هیچ صدایی بلند نشده است؟! آیا این نتیجه همان سینمای «اعتدال و امید» است که عکس ها خود را در مقابل چشمان مخاطب خارجی به نمایش می‌گذارد؟!

* کیهان

امیدواریم خبر “همراهی جشنواره‌های ضدایرانی اختلال عظیم در وزارت ارشاد! – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد