در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “فشارسینمایی به صالحی؟/ وزیرآرام، سینمای ناآرام! – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: در یک زمان با عرضه وزرای پیشنهادی دولت تازه به مجلس، خبرهایی پیرامون فشار نمایندگان برای تغییر مدیران حال حاضر سینمایی به وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاداسلامی پخش شده است.

 سیدعباس صالحی، به نوعی وزیر پیشنهادی مدیرکل‌جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عرضه شد. ایشان قبل از این معاون امور فرهنگی این وزارتخانه بوده است.

فشارسینمایی به صالحی؟

سایت سینما، روز قبلی طی خبری از فشارنمایندگان مجلس به وزیرپیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تغییر مدیران حال حاضر سینمایی اطلاع داد و نوشت: شنیده‌ها از راهروهای مجلس خبر می‌دهند که تغییر مدیران سینمایی شرط رأی اعتماد به وزیر ارشاد است. همزمان با اینکه جلسات مجلس برای دادن رأی اعتماد به وزاری پیشنهادی مدیرکل جمهور از امروز(روز قبل) شروع شده، شنیده می‌شود موقعیت عباس صالحی وزیر پیشنهادی وزارت ارشاد برای گذر از سدِ نمایندگان مجلس نامشخص است. بر اساس شنیده‌های سینما، امروز چندین عدد از نمایندگان مجلس در جلساتی خصوصی به عباس صالحی مطرح کردند شرط دادن رأی اعتماد به ایشان تغییر مدیران سینمایی وزارت ارشاد است. به نظر میرسدً گفتگو چند روز قبل داروغه‌زاده در روزنامه ایران در خصوص دخالت مجلس در مسائل سینما، عده ای نمایندگان مجلس را بر آن داشته تا چنین تقاضایی از وزیر پیشنهادی آقای  روحانی داشته باشند. گفته می‌شود تغییر حیدریان و داروغه زاده، کفِ مطالبات عده ای نمایندگان مجلس از عباس صالحی است. باید دید فردا(امروز) در نشست رأی اعتماد به وزیر ارشاد چه اتفاقاتی رقم می‌خورد.

تکذیب می‌کنم

خانم طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی عضوکمیسیون فرهنگی و فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در جواب به صحت خبر فوق، به «صبح‌نو» گفت: ما جلسات متعددی با وزیرپیشنهادی ارشاد داشتیم با این وجود تأکید و کف مطالبات ما این بود که اگر قانون، مسأله‌ای را به وزیر حکم می‌کند یا انجام کاری بر اساس قانون بلااشکال است، شخص وزیر بین انجام قانون و دیگرمسایل حاشیه‌ای، باید به قانون رفتار کند؛ عده ای از موضوعات مانند فیلم‌های توقیفی در همین زمینه جای می‌گیرند. پس ما پیرامون کلیات و رویه‌ها بحث کرده‌ایم و به هیچ عنوان پیرامون اشخاص و اسم‌ها بحثی نشده‌است و ما دخالتی نداشته‌ایم.

سیاوشی درادامه گفت: در نتیجهً وزیر پیشنهادی در فراکسیون‌های متفاوتی حضورداشته و امکان دارد مسائل متفاوتی به ایشان منتقل شود، با این وجود در کمیسیون فرهنگی و همین‌طور فراکسیون امید به هیچ وجه پیرامون اشخاص یا تغییر مدیران بحثی نشده است. وی اضافه کرد: همان‌طور که گفتم ما پیرامون اشخاص بحثی نداشته‌ایم و این خبر که برای نمونه به خاطرمصاحبه یکی از مدیران حال حاضر سینمایی، ما درخواست تغییر ایشان را داشته باشیم بطور کلیً نادرست است.

نماینده مردم‌تهران،ری،شمیرانات،اسلامشهر و پردیس با اشاره به مباحث مطرح شده درجلسات تخصصی با وزیرپیشنهادی ارشاد گفت: بحث مطرح شده در کمیسیون این بود که آقای صالحی فهم عمیقی از مسائل فرهنگی دارد و به خوبی می‌تواند گفتمان مورد نظرنظام را پیش ببرد. نگاه کمیسیون به روی وزارت ایشان مثبت بوده و بازهم تأکید می‌کنم که به هیچ عنوان بحثی پیرامون اشخاص نشده است.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به بحث فیلم‌های توقیفی گفت: بحثی که درکمیسیون فرهنگی مجلس، پیرامون فیلم‌های توقیفی صورت گرفت این بود که باید وزارت ارشاد تکلیف این فیلم‌ها را واضح کند. این مسئله مورد تأکید ما بود با این وجود مجال پیشروی بیشتر دراین بحث نبود و مسائل جزئی‌تر به بعد موکول شد. بحث به این که حضور وزارت ارشاد در مسئله فیلم‌های توقیفی در چه مرحله‌ای باید ورود کند و با چه سازوکاری انجام نشد و هنوزً پیرامون سیاست‌گذاری‌ها بحث کردیم که با این وجود بسیار مهم هستند.

سیاوشی اضافه کرد: خودشً روی مسأله تعاملات فرهنگی بین‌المللی تأکید فراوانی داشتم. این مسئله، مسأله‌ای بود که حدوداً بین تمام عضو های کمیسیون، از نمونه اصول‌گرایان مورد توافق بود. باور داریم دراین عرصه اعمال خوبی صورت نگرفته و عمده فعالیت‌ها دراین زمینه با یک یا دونفر انجام می‌شود. ما بین کشورهای منطقه و حتی فارسی‌زبانان، نتوانسته‌ایم قدرت حقیقی کشورمان را درحوزه فرهنگ به نمایش بگذاریم.

طیبه سیاوشی با اشاره به مسئله اقتصادفرهنگ، گفت: آقای صالحی اشاره کوتاهی به این مسئله، دربرنامه‌هایشان کرده بودند که اتفاقاً به نظر من مسأله مهمی است که باید تمرکز بیشتری به روی آن داشت. عده ای از فعالیت‌های فرهنگی هستند که به خوبی قادر اند در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش آفرینی کنند. این فعالیت‌ها قادر اند به گونه‌ای باشند که به خوبی توقعات نظام و دولت را آورده کنند. متأسفانه امروز، آن‌قدر قانون های سخت‌گیرانه و دست‌وپاگیرند که اجازه عرض اندام به آن‌ها را نمی‌دهند و مکررا مزاحم هستند.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: تمام‌زمینه‌های‌فرهنگ، از سینما، تئاتر و موسیقی گرفته تا حتی زمینه گردشگری همگی، مسایلی هستند که در مسئله اقتصادفرهنگ مهم هستند و قادر اند اثرگذارباشند. بازهم عرض می‌کنم که به نظر من، نه فقط نظر کلی کمیسیون، حتی محیط کلی مجلس درمقایسه با ایشان مثبت است. آقای صالحی شخصی فرهنگی و فراجناحی هستند. ایشان تعاملات خوبی با علما دارند و درعین حال بخش فرهنگ را به خوبی می‌شناسند. آقای صالحی در فرهنگ و دین، انسان نوگرایی هستند و علما هم به ایشان اعتماد دارند و می‌توان از این مهلت برای ایجاد فضایی آرام در چهارسال آتی، در زمینه فرهنگ استفاده کرد.

وزیرآرام، سینمای ناآرام

سیدعباس صالحی در دوران وزارت دو وزیرقبلی ارشاد، در دولت روحانی معاون فرهنگی بوده است. وی بر اساس نظر بسیاری از اهالی فرهنگ فردی متین، متدین و فرهنگی است که بین جریانات مختلف سیاسی حاوی مقبولیت است. تخصص صالحی، بر اساس زمینه مسوولیتش در وزارت فرهنگ، بیشتر زمینه کتاب و نشر است و دراین عرصه اعمال زیادی هم انجام داده است؛ با اینحال به نظر بسیاری از صاحبنظران، وزیر آرام پیشنهادی دولت تازه، اشراف فراوانی در زمینه سینما، موسیقی و تئاتر ندارد و امکان دارد همین مورد برای صالحی دردسرسازشود.

باید دید سیدعباس صالحی، که خودش طلبه است و روحانی‌زاده و بین اهل دین هم مورد وثوق، به همان میزان مورد وثوق سینماگران هم خواهد بود و می‌تواند بین مطالبات اهالی سینما و سیاست‌های کلی نظام تعادلی منطقی ایجاد کند که نه سیخ بسوزد و نه کباب وحواشی معمول دراین زمینه کمتر شود و چهارسال آتی، سال‌های آرام سینما باشد؟ وزیر آرامی برای سینمای ناآرام.

امیدواریم خبر “فشارسینمایی به صالحی؟/ وزیرآرام، سینمای ناآرام! – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه