در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “غفلت سینما از فاجعه حمله شیمیایی صدام به سردشت – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: سینمای ایران پیرامون حمله شیمیایی صدام بیش از اینکه کارهای بلند سینمایی داشته باشد، به کارهای کوتاه و مستند توجه داشته است با اینحال جای خالی کارهای بلند سینمایی در اوضاع حال حاضر احساس می‌شود.

به نوشته سینماپرس، بمباران شیمیایی سردشت از جانب رژیم بعث عراق یکی از وقایع دهشتناک تاریخ سال‌های دفاع مقدس است. قرار گرفتن این شهرستان در موقعیت راهبردی و نقش تاریخی آن در دفاع از مرزهای اسلامی عامل اصلی بمباران سردشت از جانب رژیم بعثی بود. روز یکشنبه هفتم تیر ماه ۱۳۶۶ چند فروند هواپیمای عراقی سکوت شهر کوچک سردشت در غرب کشور را شکستند و ۷ بمب خردل در نقاط مختلف شهر رها کردند که دو بمب در مارکت شهر و دو بمب دیگر در منطقه مسکونی افتاد.

این عمل غیرانسانی، بیش از ۸۰۰۰ کشته و مسموم بر جای گذاشت. یک روز بعد از حادثه، مصدومین بدحال با چندین پرواز از ارومیه و تبریز به تهران منتقل شدند. 

بمباران شیمیایی در شهر سردشت به دلیل سکوت نشریهها به خوبی در دنیا منعکس نشد. بدین خاطر بسیاری حقیقت‌ها پنهان مانده است؛ با این شرایط بهره برداری از ابزار هنر در شکل تولید فیلم‌های مستند و سینمایی می‌تواند به انعکاس این مسئله کمک شایانی کند. پیرامون واقعه سردشت تنها دو فیلم «چریکه بی دنگ» و «گلابی سیاه» به وسیله نرگس آبیار ساخته شد. سینمای ایران پیرامون بمباران شیمیایی حلبچه بهتر رفتار کرد و فیلم‌هایی چون «عروس حلبچه»، «حکایت عاشقی» و کارهای کوتاه و مستند پیرامون این واقعه ساخته شد با اینحال بمباران شیمیایی سردشت از سینمای داستانی و بلند بی‌نصیب ماند. با این اوصاف کارهای کوتاه و مستند ساخته شده است که از میان کارهای ساخته شده می‌توان به  «چریکه بی دنگ» و «گلابی سیاه» ساخته نرگس آبیار اشاره نمود.

«چریکه بی‌ دنگ» را از نگاه کودکان به این واقعه ساخته شد. کودکانی که هنوز هم از تبعات این جنایت بزرگ در حال رنج کشیدن هستند 

فیلم «گلابی سیاه» نیز به خود مردم و به دادگاهی که در کشور هلند برگزار شد و کشورهایی را که این سلاح شیمیایی را به صدام حسین دادند محکوم می‌کند، توجه داشته است.

حقیقت این است که کارهای فراوانی در سال‌های قبلی در این خصوص ساخته شده عمدتاً نگاه کلیشه‌ای درمقایسه با این جنایت داشتند با اینحال امروز در مجامع بین‌المللی به ‌رغم همه جنایت‌هایی که در تماس با مردم کشورمان شده است، کشور ما را متهم جلوه می‌دهند و تصویری از ما به نمایش می‌گذارند که در جستجوی تولید بمب هسته‌ای هستیم!

در این اوضاع که ما قربانیان فراوانی در بمباران شیمیایی داشتیم، جای یک فیلم خوب در خصوص حمله شیمیایی عراق به سردشت در سینمای ما خالی است.

* فارس

امیدواریم خبر “غفلت سینما از فاجعه حمله شیمیایی صدام به سردشت – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه