در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “سجادی حسینی: امیدوارم شخصی وزیر فرهنگ شود که حداقل آشنایی با ادبیات و سینما داشته باشد/ به جوانان بها داده شود – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: کاوه سجادی حسینی کارگردان سینما گفت: ما احتیاج به مدیرانی در زمینه فرهنگ و هنر داریم که با قضیه فرهنگ آشنایی کامل داشته باشند و یک مدیر فرهنگی باید درمقایسه با سینما و ادبیات جهان شناخت و آگاهی کافی داشته باشد تا بتواند دلیل افزایش دیگر هنرها شود.

کارگردان فیلم سینمایی «بوفالو» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس اضافه کرد: دخالت سینماداران در اکران کارهای سینمایی دلیل شده تا ما بیننده تولید آثاری مشابه به هم در سینمای کشور باشیم آثاری که حتی بازیگران آن ها هم مشابه به هم هستند و به نحوی کلیشه شده اند. متأسفانه خواست سینماداران با توجه به دیدگاه های فرهنگی و هنری نیست و آن ها تنها به فکر کسب سود اقتصادی هستند و اگر تنها ما در فکر کسب سود اقتصادی فیلم های سینمایی باشیم مطمئناً دیگر تا چند سال آتی اثری از هنر و فرهنگ در فیلم های مان باقی نمی ماند.

وی ادامه داد: امروزه عظیم ترین و مهمترین سخت سینمای کشور چرخه ناقص میان تولید و اکران کارهای سینمایی است. عده ای از فیلم های سینمایی حتی قبل از ساخته شدن شان بهترین لحظه اکران نصیب شان می شود با اینحال بسیاری از فیلم ها ماه ها خاک می خورند و به اکران نمی رسند. مدیران فرهنگی دولت دوازدهم باید در پی آن باشند تا سخت عدم اکران کارهای متعدد سینمایی را برای در بیشتر مواقع از بین ببرند تا ما بتوانیم بیننده اکران فیلم های سینمایی به روش عادلانه باشیم.

سجادی حسینی سپس با تأکید بر اینکه سخت رانت خواری یکی از دغدغه های بنیادی سینمای کشور است اظهار داشت: متأسفانه ما پیوسته بیننده آن هستیم که عده ای مردم از رانت های آنچنانی در سینما برخوردار می شوند و پیوسته و در هر شرایطی می توانند کار کنند و فعالیت داشته باشند با اینحال وانگهی بسیاری از سینماگران نه رانتی دارند و نه اوضاع کار و حضور در سینما برایشان مهیا است. امیدوارم مدیران فرهنگی تازه ای که خیلی زود در رأس امور قرار می گیرند این گونه مشکلات تبعیض آمیز را برطرف کنند.

این فیلمساز در قسمت دیگری از این گفتگو با بیان اینکه امیدوارم شخصی وزیر فرهنگ شود که حداقل آشنایی با ادبیات و سینما داشته باشد خاطرنشان کرد: ما احتیاج به مدیرانی در زمینه فرهنگ و هنر داریم که با قضیه فرهنگ آشنایی کامل داشته باشند و یک مدیر فرهنگی مخصوصا باید درمقایسه با سینما و ادبیات جهان شناخت و آگاهی کافی داشته باشد تا بتواند دلیل افزایش دیگر هنرها شود.

کارگردان فیلم سینمایی «شب، بیرون» اضافه کرد: اگر وزیری در رأس امور قرار بگیرد که دغدغه ادبیات داشته باشد ما قادر ایم بیننده چاپ کتاب های برجسته در کشور باشیم و ضمن جذب علاقمندان به مطالعه و کتابخوانی موجبات افزایش هنرهای زیرمجموعه ادبیات، از نمونه هنرهای تجسمی، تئاتر، سینما و… را نیز ممکن آوریم. ما باید آگاه باشیم که توجه به ادبیات جهان می تواند کمک شایانی به کل زمینه فرهنگ و هنر کشورمان بکند و نباید سرسری و ناآگاهانه از کنار ادبیات عبور کنیم.

ایشان در خاتمه این گفتگو اضافه کرد: امیدوارم در دوره تازه به جوانان بیش از قبل بها داده شود و آن ها هم قادر باشند در تمامی عرصه های فرهنگی و هنری کشور فرصتی برای عرض اندام و نشان دادن دغدغه های شان داشته باشند. اگر مدیران فرهنگی برای تمامی هنرمندان فرصتی برابر برای تولید و ارائه کالاهای فرهنگی شان ممکن سازند بخش اعظمی از تبعیض ها و مشکلات و گلایه ها از بین خواهد رفت و ما قادر ایم دست در اختیار هم افزایش فرهنگ و هنر کشورمان را بیننده باشیم.

امیدواریم خبر “سجادی حسینی: امیدوارم شخصی وزیر فرهنگ شود که حداقل آشنایی با ادبیات و سینما داشته باشد/ به جوانان بها داده شود – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه