در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “دنباله «فرار از زندان» و تحریف «یمن» در روز روشن! – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: فصل پنجم سریال فرار از زندان نمونه خوبی برای بیان یک دروغ باورپذیر است، سریالی که مخاطب خود را ناامید می‌کند با اینحال ممکن است به هدف اصلی خود رسیده است.

مهدی خرامان/ فصل پنجم سریال فرار از زندان نمونه خوبی برای بیان یک دروغ باورپذیر است، سریالی که مخاطب خود را ناامید می‌کند با اینحال ممکن است به هدف اصلی خود رسیده است. هدف چیست؟ هدف بیان روایتی با خط داستانی توطئه‌محور و لایه‌لایه است، با اینحال در پس پرده تحریف حقایق در بستر یک پیرنگ نسبتاً دلنشین است.

ابتدا مخاطب در جستجوی خط اصلی جریان، یعنی فرار مایکل از زندان مرکزی صنعا و کشور یمن است، با اینحال ضعف‌های بالا زمانی بوجود می‌آید که نویسندگان اثر، انرژی و تفکرشان را در جای دیگری هزینه کرده باشند، یعنی خوب دروغ گفتن، دروغی با کلیدواژهایی از قبیل جنگ یمن، یک جنگ داخلی است، هرج و مرج به دلیل حضور داعش است، تحریف چهره اسلام و تروریسم، عدم دخالت دولت امریکا در ایجاد داعش، ناامیدی مردم یمن، تحریفاتی که با بهره برداری از فنونی مانند« دروغ گفته‌ها و دروغ ناگفته‌ها »، « اصل و استثنا در روایت » «حرکت از پله دوم»«دروغ بزرگ و دروغ بنیادی»، معیارهایی که در فصل پنجم فرار از زندان از آنها استفاده شده است.

دروغ گفته‌ها و دروغ ناگفته‌ها: با اینکه هر دروغی تلاشی برای فریب است، با اینحال هر برنامه فریبی الزاماً در حیطه دروغ نمی‌گنجد. چنانکه اگر کسی به جای ذکر عرضه عدد دقیق کشته‌شدگان یک حادثه، عامداً و در غیرمواردی که دسترسی به محاسبه دقیق نیست، حاصل جمع مردم کشته و زخمی را یکجا عرضه دهد، با این وجود رقم ذکر شده مصداق فریب خواهد بود با اینحال مسلماً غلط و دروغ نیست.

در سریال فرار از زندان، مخاطب چه می‌بیند، اول اینکه شهری به اسم یمن در جنگ است(هر روز در اخبار همین را می‌گویند و حقیقت است) دوم یکی از بزرگ‌ترین سرکرده‌های داعش در یمن حضور دارد و بعد از فرار کشته می‌شود (براساس اخبارهای رسمی در سال نود و پنج ۱۴ نفر از عضو های القاعده در پی یک شورش از زندان مرکزی شهر یمن فرار می‌کنند، با اینحال بعد از سه روز همه آنها به هلاک می‌رسند)، زمانی یک خبر دروغ پیروز می‌شود که پیش از هرچیز مخاطب را با اخباری حقیقی اعتمادش جلب شود و سپس دروغ‌ها بیان شود، دروغ‌هایی به شیوه حرکت از پله دوم، یعنی شروع روایت از یک واقعه بدون بیان ریشه و رعایت سلسله دلیل و معلولی آن، بدین جهت در سریال در بدو ورود به جریان مخاطب ناگهان با چنین دیالوگی روبه‌رو می‌شود«یمن درگیر جنگ داخلی است» با اینحال حقیقت چیز دیگری بیان می کند، حقیقتی که خبر از تجاوز عربستان در پی پشتیبانی از مدیرعامل‌جمهور فراری یمن یعنی منصور هادی می‌دهد، تجاوزی که دلیل این هرج و مرج‌ها می‌شود، با اینحال همان شکلی که که مدیرعامل‌جمهور امریکا به دیدار پادشاهان عربستانی می‌رود و از آنها پشتیبانی می‌کند و یا سازمان بین‌الملل گزارش دخالت عربستان در حادثه ۱۱ سپتامبر را از بین می‌برد، در اینجا هم مخاطب حتی یک دیالوگ پیرامون عربستان نمی‌شنود.

اصل و استثنا در روایت: ظاهری با دو روایت متضاد، برای رعایت بی‌طرفی و جامعیت آورده، یک روایت را اصلی و دیگری را استثنا وانمود می‌کند، مخاطب یک موضوع کلی می‌بیند، اسلام دلیل ایجاد تفکری ترسناک به اسم داعش شده است، پس تمامی مسلمان‌ها آدمکش هستند، با اینحال در این روایت نویسنده با هوشمندی یک استثنا قائل می‌شود که جامعیت را از دست ندهد، و مخاطب با کاراکتر«سی‌نوت» روبه‌رو می‌شود که می‌خواهد چهره خوبی از مسلمانان نشان دهد و یا وانگهی نا امیدی مردم یمن از کشور، فرار آنها، و بی‌اعتمادی مردم به نظام، و به اشتراک آنها پدر و دختری که باور دارند باید برای سرزمین‌شان بجنگند، با این وجود آنها هم تا پولی نصیب‌شان می‌شود از یمن فرار می‌کنند.

و در آخر دروغ بزرگ و بنیادی: دروغی که هر چقدر بزرگ‌تر باشد باورپذیری آن بیشتر می‌شود، دروغی از نوع عدم دخالت امریکا در ایجاد تروریسم، دروغی که آنقدر بزرگ است که تی‌بگ باورش می‌کند و بیان می کند: «من تا اکنون فکر می‌کردم داعش رو امریکا ساخته است»، تحریفی که قصد خارج کردن نقش امریکا از تربیت این حیوان وحشی را دارد، با اینحال هیلاری کلینتون در کتاب خود با عنوان «گزینه‌های دشوار» به روشنی اینگونه نقل می‌کند: «من به ۱۱۲ کشور جهان مسافرت کرده بودم و با عده ای از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض مطرح تأسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود با اینحال ناگهان همه چیز فروپاشید. توافق شده بود تا دولت اسلامی(داعش) در روز ۵ / ۷ / ۲۰۱۳ مطرح شود و ما منتظر مطرح تأسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریع‌تر آن را به رسمیت بشناسیم.»

* جوان

امیدواریم خبر “دنباله «فرار از زندان» و تحریف «یمن» در روز روشن! – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه