در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “دعوی حقوقی ۸۰ میلیون دلاری وارنر و بنیاد تالکین به نتیجه رسید – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: نبردی پنج ساله بین مدیران هالیوودی و نویسنده فقید «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» که حول محور یک پیمان چند دهه‌ای و مشکلات تازه تر می‌چرخید، بالاخره به انتهای رسید.

به نوشته سینماپرس، هالیوود ریپورتر اطلاع داد که بعد از پنج سال دعوی قضایی، کمپانی برادران وارنر و بنیاد جی. آر. آر. تالکین نویسنده در دادگاه مطرح کرده‌اند که نبردی سر استفاده دیجیتال از «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» را به طرز مصالحانه به انتهای برده‌اند.

بنیاد تالکین و هارپرکالینز ناشر در سال ۲۰۱۲ یک دادخواهی ۸۰ میلیون دلاری شکل دادند و ادعا کردند که برادران وارنر، نیولاین که زیرمجموعه‌اش است و کمپانی سال زائنتز که یکی از صاحبان حقوق رسمی «هابیت» ‌ و «ارباب حلقه‌ها» است، حقوق کپی‌رایت را پایین پا قرار داده و مفاد پیمان را نقض کرده‌اند. دادخواهان ادعا کردند که تفاهم حقوق رسمی که چند دهه پیش امضا شده بود، تنها به این استودیو اجازه می‌دهد بر پایه کتاب‌های تالکین کالاهای «ملموس» تولید کند و از این حیث این اتهام که این استودیو از آن در عرصه دیجیتال هم استفاده کرده اهانت‌آمیز است.

این دادخواست دو طرف موضوع را وارد نبردی تازه کرده بود. قبل از آن، نیولاین و بنیاد تالکین سر هم کاری سود به سخت برخورده بودند و در سال ۲۰۰۹ بالاخره به تفاهمی رسیدند که ۱۰۰ میلیون دلار ارزش داشت. موضوع بررسی استفاده دیجیتال وقتی شروع شد که وکیل بنیاد تالکین یک ایمیل اسپم در باب بازی آنلاین «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» دریافت کرد و این همزمان با اقتباس پرده بزرگ «هابیت» ساخته پیتر جکسون بود.

در جواب، برادران وانر هم دادخواست خود را به ثبت رساند و ادعا کرد که انکار کردن قراردادی در سال ۱۹۶۹ که در سا ل ۲۰۱۰ تمدید شد، دلیل شده این استودیو میلیون‌ها دلار از پول «هابیت» را از دست بدهد و فیلم‌های جکسون در معرض توجه کمتری قرار بگیرند. وارنرز به علاوه از طرف دیگر ادعا کرده بود که استفاده دیجیتال هم مرسوم و هم در حیطه حقوق رسمی است.

در چند سال قبلی، هیچ اتفاق ویژه ای در منظر عمومی در تماس با این پرونده نیفتاده بود. قراربود هر دو سمت خود را تکمیل ادامه دادگاه در تابستان بکنند که به نظر میرسد اکنون چنین اتفاقی به خاطر جادوی تفاهم‌های پشت پرده ضروری نیست اتفاق بیفتد. هنوز به روش عمومی نکات از تفاهم دو سمت پخش نشده، با اینحال این حقیقت که بازی‌هایی مانند «میدل‌ارث: سایه جنگ» برنامه ریزی شده است خیلی زود پخش شوند، نشان از این دارد که یقینا آن‌ها به یک تفاهم مشارکت مشترک رسیده‌اند.

در اعلامیه‌ای که بعد از پخش شدن خبر ارسال شد، یکی از سخنگویان رسمی برادران وارنر گفت: دو طرف خوشحال هستند که توانسته‌اند دوستانه این مساله را حل کنند و علاقه مند مشارکت با یکدیگر در آتی هستند.

ترجمه: مهر

امیدواریم خبر “دعوی حقوقی ۸۰ میلیون دلاری وارنر و بنیاد تالکین به نتیجه رسید – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه