در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “درگذشت یک بازیگر در ۸۲ سالگی – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: «جوزف بولونیا» بازیگر، نویسنده و کارگردان آمریکایی بعد از سه سال مبارزه با بیماری سرطان در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

به نوشته سینماپرس، وی که بیشتر به خاطر بازی در فیلم «سال پرطرفدار من» و به علاوه از طرف دیگر مشارکت طولانی در تئاتر و سینما با همسرش «رنه تیلور» شناخته می‌شد بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده در کالیفرنیا درگذشت.

«جوزف بولونیا» ماه قبلی در سی‌وپنجمین سالگرد تولید فیلم «سال پرطرفدار من» ساخته «ریجارد بنجامین» در لس‌آنجلس حضور یافته بود.

وی بهمراه همسرش «رنه تیلور» نویسندگی مشترک و بازی در نمایش «عشاق و دیگر غریبه‌ها» را در سال ۱۹۶۸ بر عهده داشتند و سپس برای نگارش فیلمنامه اقتباسی همین نمایش درسال ۱۹۷۰ با بازی «گیگ یانگ» و «بی آرتور» نامزد جایزه اسکار شدند.

«بولونیا» و «تیلور» در سال ۱۹۷۱ نیز برای نگارش فیلمنامه «ساخته شده برای یکدیگر» برنده جایزه انجمن نویسندگان سینمایی آمریکا شدند، فیلمی که در آن نقش‌آفرینی نیز داشتند.

این زوج سینمایی در کل ۲۲ نمایش‌نامه با مشارکت یکدیگر نوشتند و به علاوه از طرف دیگر در فیلم‌ها و طرح‌های تلویزیونی متعددی نیز حضور داشتند.

«جوزف بولونیا» در یک خانواده ایتالیایی آمریکایی در بروکلین متولد شد و سپس به خدمت در نیروی دریایی پرداخت. وی بعدها وارد کسب وکار آگهی شد و قبل از این که تمرکز خود را روی تئاتر قرار دهد، کارگردانی اگهی‌های تبلیغاتی بی‌شماری را انجام داد.

از فیلم‌هایی که «بولونیا» در آن ایفای نقش کرده است می‌توان به «زن سال» (۱۹۷۶)، «ریو مقصر است» (۱۹۸۴)، «زن قرمزپوش» (۱۹۸۵)، «ترنسلوانیا ۵۰۰۰-۶» و به علاوه از طرف دیگر صداپیشگی در انیمیشن «عصر یخبندان: ذوب شدن» (۲۰۰۶) اشاره نمود و اخرین فیلمی که ایشان در آن بازی کرده «تانگو شالوم» به کارگردانی پسرش «گابریل» است که هنوز اکران نشده است.

امیدواریم خبر “درگذشت یک بازیگر در ۸۲ سالگی – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه