در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “خوش‌رقصی جدید فیلمساز ضدایرانی برای جشنواره ونیز! – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: در سری تصویر‌های «زنان خدا» که با برنامه و حضور خودش در طرف دیگر دوربین شکل گرفت، شیرین نشاط به عرضه تصویری هتاکانه درمقایسه با زن مسلمان ایرانی دست زد! با این اوضاع نباید از حضور چنین فیلمسازی در جشنواره‌ای که جزو اساسی ترین اتفاقات سیاسی است، تعجب کرد.

جشنواره فیلم ونیز امسال هم برنامه ریزی شده است جمعی از چهره‌هایی را که خط و ربط فکری معینی با سیاست‌های این آوردگاه اومانیستی پیدا می‌کنند، دور هم جمع کند و آنها را در بزمی جدید در صدر بنشاند. شیرین نشاط، فیلمسازی که کارهای ضد ایرانی ایشان پیوسته مورد پشتیبانی جشنواره ونیز قرار گرفته امسال نیز میهمان این فستیوال ایتالیایی است.

جشنواره فیلم ونیز را باید یکی از راهبردی‌ترین جشنواره‌های فیلم جهان شمرده کرد؛ جشنواره‌ای که برخلاف شبه جشنواره‌های ایرانی چون فجر با نیت و استراتژی واضح با اینحال غیرعلنی و غیررسمی برگزار می‌شود و از مضامین مشخصی هم پشتیبانی می‌کند، مضامینی که بطور کلیً در جهت مؤلفه‌های اومانیستی و نفی انگاره‌های آسمانی بنا نهاده شده است. شیرین نشاط که به جای سینما، خاستگاهش از عکاسی و ویدئوآرت می‌آید، به توجه به تولید آثاری ضعیف در بیشتر مواقع مورد استقبال سران جشنواره فیلم ونیز بوده است و از اهدای جایزه تا قرار دادنش در لیست داورانِ پیرترین فستیوال سینمایی، می‌توان ردپای علاقه‌ مدیران ونیز را درمقایسه با فیلمساز ضد ایرانی مشاهده کرد؛ وقتی که ایشان با همراهی جمعی از اهالی «ونیز» با دستبندی سبز رنگ، رژه سیاسی خود را برگزار کرد و وقتی که با همان دستبند جایزه شیر نقره‌ای ونیز را برای کارگردانی فیلم ضعیف با اینحال سیاسی «زنان بدون مردان» در سال ۲۰۰۹ و در شصت و ششمین دوره این جشنواره گرفت!

شیرین نشاط امسال با فیلمی پیرامون خواننده مطرح مصری و با عنوان «در جست‌وجوی ام‌کلثوم» در قسمت روزهای مؤلفین یا روزهای ونیز در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز حضور می‌یابد، بخشی جدید‌تأسیس که چهاردهمین دوره‌اش را برگزار خواهد نمود و گرته‌برداری ونیزی‌ها از بخش دو هفته کارگردانان کن به شمار می‌رود. سوژه‌ای که ایشان برای فیلم جدید‌اش انتخاب کرده نیز در نوع خود جالب توجه است؛ یک زن خواننده در کشوری اسلامی. نشاط که امروزه تحت نام یک اکتیو ضد ایرانی عرصه هنر شهرت دارد، در سال‌های واپسین بیشتر به اجرا کنفرانس‌هایی از تصویر‌های خود متمرکز شده است. تصویر‌هایی که «نشاط» در آنها سعی داشته تصویری متمایز و نقادانه درمقایسه با نحوه زیست زنان ایرانی و در نقد حجاب در جامعه ایرانی عرضه دهد! برای نمونه در سری تصویر‌های «زنان خدا» که با برنامه و حضور خودش در طرف دیگر دوربین شکل گرفت، شیرین نشاط به عرضه تصویری هتاکانه درمقایسه با زن مسلمان ایرانی دست زد! با این اوضاع نباید از حضور چنین فیلمسازی در جشنواره‌ای که جزو اساسی ترین اتفاقات سیاسی است، تعجب کرد.

* جوان

امیدواریم خبر “خوش‌رقصی جدید فیلمساز ضدایرانی برای جشنواره ونیز! – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه