در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “خروجیِ نامشخص کمیته بازبینی فیلم‌های توقیفی/ فرصت ۲ ماهه تمام شد! – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: با این وجود فرصت ۲ ماهه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تعیین تکلیف فیلم های توقیفی به انتهای رسیده با اینحال موقعیت کار کمیته مربوطه هنوز به طرز رسمی واضح نیست و مدیرکل کمیته نیز پاسخگو نیست.

به نوشته سینماپرس، خردادماه امسال بود که اصغر نعیمی کارگردان سینما در پی نامه سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی به مدیرکل سازمان صدا و سیما با مسئله پخش «ربنا» ی شجریان، نامه ای به وزیر نوشت و درمقایسه با موقعیت فیلم های توقیفی انتقاد کرد. در بخشی از نامه اصغر نعیمی آمده بود: «مطابق قاعده ذوی القربا و ضرب المثل چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، توصیه می کنم جنابعالی به موازات تلاش برای رفع محاق از ربنا، بابت رفع محاق از فیلم هایی که تعدادی شان هم اساسا پروانه نمایش دارند و تنها به دلیل سوءمدیریت، محافظه کاری و عافیت اندیشی مدیران وقت از اکران شان ممانعت شده، به پایین سری خود و مدیران سازمان سینمایی نامه بنویسید و دستور رفع توقیف این فیلم ها را صادر کنید.»

بعد از این مسئله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ ۱۰ خردادماه در نامه ای خطاب به محمدمهدی حیدریان مدیرکل سازمان سینمایی خواستار تشکیل کمیته بازبینی فیلم های توقیفی شد و عنوان کرد ظرف مدت ۲ ماه پرونده فیلم های توقیفی بسته شود.

متن نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح پایین بود:

«جناب آقای حیدریان

با سلام

گاهی حضوری اطلاع داده می شود یا در مجله ها، روزنامه ها و محیط مجازی می خوانم که درمقایسه با بلاتکلیف ماندن عده ای فیلم های توقیفی از دولت قبل تا اینجای کار انتقادها و گلایه هایی می باشد.

شما به خوبی واقف هستید که توقیف هر فیلم یا هر اثر هنری و فرهنگی هم حبس و اتلاف منابع و سرمایه های مادی و هم بی ثمر شدن رنج و کوشش شماری از انسان های هنرمند و فرهیخته است و با اهمیت تر، محتمل است که توام با تضییع حق الناس و حقوق فرهنگی تهیه کنندگان و سرمایه گذاران باشد.

سلب چنین حقی باید با رعایت تام و تمام حقوق شهروندی و قانونی و مستندات موجه و غیر خواست ای مردم و نیز امکان دفاع فرد از حق فرهنگی خود انجام شود.

با استناد به اهتمام شایسته جنابعالی در تشکیل کمیته بازبینی فیلم های توقیفی دستور فرمایید با رعایت حق الناس و قانون های و ضوابط مرتبط، به هر میزان سریعتر و به فوریت و جدیت به این مسئله رسیدگی و گزارش آن برای بنده ارسال شود و ظرف مدت دو ماه پرونده فیلم های توقیفی بسته شود.»

با این وجود قبل از این نامه، محمدمهدی حیدریان از تشکیل کمیته‌ ای برای تحقیق و مطالعه موقعیت اینگونه فیلم‌ها و رسیدن به چارچوبی پذیرفتنی و منطبق بر قانون های خبر داده و این کمیته کار خود را شروع کرده بود. مدیرکل این کمیته حبیب ایل‌بیگی معاون سابق نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی بود که در پی تفاوت در سمت های مختلف سازمان سینمایی این مسئولیت به ابراهیم داروغه زاده معاون حال حاضر نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی سپرده شد.

با این وجود محمدمهدی حیدریان در جواب به نامه وزیر ضمن بیان این نوشته که این کمیته از مدتی قبل شروع به تلاش نموده است، عنوان کرد: «نگاه دغدغه مند شما در حل سخت فیلم های سینمایی که به دلایل مختلف نتوانسته اند پروانه نمایش دریافت دارند، راهبردی است که حقوق سینماگران را در نگاه حداکثری مدنظر دارد.» وی به علاوه از طرف دیگر ابراز امیدواری کرد که این کمیته قبل از ضرب‌الاجل تعیین شده، تصمیمات مناسبی را مطرح کند.

این فرصت ۲ ماهه ۴ روز است که به انتهای رسیده و هنوز تکلیف فیلم های توقیفی به طرز رسمی واضح نشده و بعضا در اخبار اکران اسم عده ای کارهای شنیده می شود که سال ها بود مهلت نمایش نداشتند و برخی از آنها نیز تحت نام فیلم های توقیفی شناخته می شدند …

در چنین شرایطی ست که که رابطه با ابراهیم داروغه زاده پیرامون تعیین تکلیف این فیلم ها بی نتیجه مانده است. به نظر می رسد عده ای مدیران سازمان سینمایی علاقه بیشتری به پاسخگویی به رسانه های همسو با سیاست ها خود دارند و رسانه های منتقد در این روند مورد بی توجهی قرار می گیرند.

* مهر

امیدواریم خبر “خروجیِ نامشخص کمیته بازبینی فیلم‌های توقیفی/ فرصت ۲ ماهه تمام شد! – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه