در باب سینمای ایران برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “توقیف کارهای سینمایی در تمامی کشورها می باشد/ موجی که برای فیلمهای توقیفی راه افتاد عبث بود و دردی از سینما دوا نمی کند – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: حسین سلطان محمدی منتقد سینمای کشور پیرامون مسأله توقیف و رفع توقیف کارهای سینمایی گفت: ما در بسیاری از کشورهای جهان از نمونه آمریکا، انگلستان، هندوستان، لبنان و… بیننده توقیف کارهای سینمایی بوده و هستیم و این مسأله به آن دلیل است که تنها فیلم هایی در یک کشور امکان اکران داشته باشند که با توجه به منافع و سیاست های آن کشور و آن حکومت تولید می شوند.

این منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار سینماپرس اضافه کرد: هر کشوری برای خود ضوابط و قانون های مشخصی دارد و فیلمسازان هر کشور مجبور هستند تا با توجه به آن ضابطه ها مبادرت به تولید آثارشان کنند؛ این امری بدیهی است که اگر فیلمی با توجه به قواعد و قانون های کشوری ساخته نشده باشد مدیران دولتی و حکومتی جلوی اکران عمومی آن را بگیرند. این فیلمسازان هستند که بایستی با توجه به مصالح و منافع کشورشان مبادرت به تولید فیلم کنند و نباید توقع آن را داشته باشند که با هنجارشکنی و سر و صدا و بازی های سیاسی و رسانه ای فیلم های بدون مجوز و یا ضد حکومتی شان اکران عمومی شود.

وی ادامه داد: فیلم هایی که بدون پروانه تولید ساخته شده اند قادر نیستند مدعی اکران باشند؛ با اینحال متأسفانه ما با پدیده عجیبی روبرو هستیم و گاهاً کسانی مانند آقای کاهانی را مشاهده می کنیم که فیلم شان را بدون مجوز سازمان سینمایی ساخته اند و اکنون خواهان دریافت پروانه نمایش هستند. سازمان سینمایی مطمئناً باید جلوی این گونه مردم ایستادگی کند و هرگز به این نوع فیلم ها مجوز نمایش و اکران عمومی ندهد. فیلم هایی می توانند مدعی اکران باشند که با مجوز سازمان سینمایی ساخته شده اند و در مسیر تولیدشان هیچ تغییری در فیلمنامه شان حاصل نشده است. از نمونه این کارهای می توان به فیلم «رستاخیز» اشاره نمود که با مجوز سازمان سینمایی تولید شد با اینحال بعداً به بهانه هایی اجازه اکران پیدا نکرد و این وظیفه مدیران سازمان سینمایی بود که برای زحمات و هزینه هایی که برای تولید این اثر صرف شده است تدبیری داشته باشند.

سلطان محمدی خاطرنشان کرد: کسانی که می آیند و روی فیلم هایی مانند فیلم های آقای کاهانی که بدون مجوز تولید می شوند سرمایه گذاری می کنند خودشان مسئول حصر سرمایه شان هستند و مطمئناً مدیران سازمان سینمایی وظیفه پاسخگویی به این مردم را ندارند چرا که آن ها پیش از هرچیز به مجوزها بی توجه بوده اند و برای مطامع مادی دست به این کار زده اند.

وی سپس با اشاره به سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون اینکه هیچ فیلم توقیفی در سینمای کشور نیست.اظهار داشت: بنده با سخنان آقای وزیر موافق هستم و معتقدم هیچ فیلم توقیفی در سینمای ما نیست.چرا که فیلم هایی که بدون مجوز و به روش زیرزمینی ساخته شده اند و اکنون مدعی دریافت پروانه نمایش و اکران عمومی هستند را نمی توانیم جزو فیلم های توقیفی به حساب بیاوریم  و تکلیف فیلم های حاوی مجوز تولید که شورای پروانه نمایش صلاح ندانسته تا اکران شوند نیز واضح شده و تحت نام مثال فیلم «رستاخیز» از تهیه کننده آن تهیه شده است.

این منتقد سینما در خاتمه این گفتگو متذکر شد: این موجی که پیرامون فیلم های توقیفی طی یکی دو ماه واپسین راه افتاده و سر و صدای فراوانی در رسانه های متعدد به پا کرده است اصلاً شایسته نیست و این شائبه را بوجود می آورد که مدیران سازمان سینمایی کشور خود به خاطر عده ای جریان هایی که به آن وابسته اند این موج را راه انداخته اند؛ موجی که عبث و بی ثمر است و مطمئناً دردی از سینمای ما درمان نخواهد کرد.

امیدواریم خبر “توقیف کارهای سینمایی در تمامی کشورها می باشد/ موجی که برای فیلمهای توقیفی راه افتاد عبث بود و دردی از سینما دوا نمی کند – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه