در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “بازگشت طوفانی کریستوفر نولان/ شروع کم‌فروغ فیلم پرهزینه لوک بسون – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: خالق سه‌گانه «شوالیه تاریکی» با فیلمی جدید به سینما بازگشت و غیر از جلب نظر منتقدین سینما، گیشه را نیز از آن خود کرد، در نقطه مقابل با اینحال فیلم پرهزینه لوک بسون چندان با اقبال مواجه نشد.

به نوشته سینماپرس، کریستوفر نولان با «دانکرک» گیشه سینمای آمریکا را تسخیر کرد و در سه روز در ابتدا اکران تنها در آمریکا بیش از ۵۰ میلیون دلار فروش داشت.

فیلم جدید نولان غیر از آمریکا در ۴۶ کشور دیگر هم اکران شد و به فروشی برابر با ۵۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. این فیلم در تمام کشورهای محل اکران مقام یک پرفروش‌ها را به خود اختصاص داد.

با این وجود تمام این اخبار خوب به معنای آسودگی خیال تهیه‌کنندگان اثر نیست چرا که با استناد به بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری فیلم و هزینه‌های آگهی برای به سود رسیدن راه درازی در مقابل آن قرار دارد. نولان «دانکرک» را برای کمپانی برادران وارنر شریک کاری قدیمی‌اش ساخته است. سه‌گانه «شوالیه تاریکی» حاصل مشارکت‌های پیشین نولان و کمپانی برادران وارنر است.  

قبل از اکران «دانکرک» بسیاری از صاحبنظران گیشه با استناد به مسئله فیلم احتمال عبور فروش فیلم از فاصله ۴۰ میلیون دلار را بعید می‌دانستند با اینحال نقدهای بسیار مثبت و امتیازهای بالای سایت‌های سینمایی باعث شد که پیش‌بینی آن‌ها اشتباه از آب درآید. در ترکیب تماشاگران فیلم کفه ترازو به سوی مردها سنگینی می‌کند که ۶۰ درصد را مختص خود کرده‌اند.

با وجود این اکران فیلمی جنگی در این وقت از سال باورنکردنی است با اینحال به باور جف گلداشتاین مدیر اکران آمریکای شمالی کمپانی برادران وارنر: «کریس نولان از تبار دیگری است. تماشاگران فیلم‌های ایشان پیوسته منتظر فیلم بعدی ایشان هستند. ما مفتخریم که بخشی از این روش هستیم.»

فروش افتتاحیه «دانکرک» تنه به تنه «بین‌ستاره‌ای»‌ می‌زند، که سال ۲۰۱۴ با فروش ۵۰ میلیون دلاری پا به جهان سینما گذاشت. با این وجود در مقایسه با «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» که سال ۲۰۱۲ در سه روز در ابتدا نمایش بیش از ۱۶۰ میلیون دلار فروش داشت، رقم زیادی نیست.

«دانکرک» یکی از مشهورترین نبردهای جنگ‌ جهانی دوم است. در روایت نولان از این اتفاق، فیون وایتهد، مارک رایلنس، کنت برانا، کیلیان مورفی، تام هاردی، جک لودن و هری استایلز بازی می‌کنند.

اگر به فروش افتتاحیه کارهای سینمایی پیرامون جنگ جهانی دوم در چند سال قبلی نگاهی بیاندازیم، موفقیت فیلم نولان در گیشه بیش از قبل عیان می‌شود. از این دست فیلم‌ها می‌توان «شکست‌ناپذیر» به کارگردانی آنجلینا جولی سال ۲۰۱۴ اکران شد و در افتتاحیه ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار فروخت، «خشم» به کارگردانی دیوید آیر نیز در افتتاحیه ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار فروش داشت. سال قبلی نیز فیلم «هکسا ریج» به کارگردانی مل گیبسن در افتتاحیه تنها ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بلیت فروخت. در رده فیلم‌های با مسئله جنگ جهانی دوم هنوز «نجات سرجوخه رایان» پرفروش‌ترین اثر است. با احتساب تورم «نجات سرجوخه رایان» سال ۱۹۹۸ در افتتاحیه چیزی حدود ۵۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بلیت فروخت.

کنار هیاهوی اکران اثر جدید کریستوفر نولان، فیلم کمدی «مسافرت دختران» به روش گسترده در آمریکا اکران شد. این فیلم در سه روز در ابتدا ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروش داشت و به سلسله‌ شکست‌های تجاری این دست کمدی‌ها انتهای داد. در چند وقت واپسین فیلم‌هایی مانند «شب سخت» و «خانه» از این ژانر سینمایی در جلب مخاطب درستی نداشتند.

در «مسافرت دختران» با بازی رجینا هال، تیفانی هدیش، جیدا پینکت اسمیت و کویین لطیفه جریان دوستانی را پی‌ می‌گیریم که برای آخرهفته‌ای پرماجرا به نیواورلئان مسافرت می‌کنند. مالکوم دی‌.لی کارگردان و یکی از تهیه‌کنندگان «مسافرت دختران» است.

بودجه تولید این فیلم ۲۰ میلیون دلار است که در مقایسه با دیگر فیلم جدید اکران شده در هفته قبلی بسیار کمتر است. «والرین و شهر هزار سیاره» اثر جدید لوک بسون با ۲۱۰ میلیون دلار هزینه ساخته شده است. در فیلم پرهزینه لوک بسون،‌ پلیسی با بازی کارا دلوین در فضا و لحظه مسافرت می‌کند تا دنیا را نجات دهد.

این فیلم در آمریکای شمالی پنجمین اثر پرفروش بود و بعد از آثاری چون «دانکرک»، «مسافرت دختران»، «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» و «سیاره میمون‌ها» قرار گرفت.

ورود کارهای جدید باعث شد که انیمیشن «من نفرت‌انگیز ۳» به رده ششم جدول پرفروش‌ها سقوط کند. فروش بین المللی انیمیشن هم اینک از فاصله ۷۰۰ میلیون دلار عبور کرده است. «زن حیرت آور» هم هفته پیش در جمع پرفروش‌ها حضور داشت و با ادامه فروش خوب عنوان پرفروش‌ترین فیلم گیشه تابستان را از آن خود کرد.

* خبرآنلاین
ردیف

اسم فیلم

فروش آخر هفته / میلیون دلار

فروش کل(در آمریکای شمالی) / میلیون دلاربودجه


(میلیون دلار)

۱

دانکرک

۵۰.۵

۵۰.۵

۱۵۰

۲

مسافرت دختران

۳۰.۴

۳۰.۴

۲۰

three

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

۲۲

۲۵۱.۷

۱۷۵

four

جنگ برای سیاره میمون‌ها

۲۰.۴

۹۷.۶

۱۵۰

۵

والرین و شهر هزار سیاره

۱۷

۱۷

۲۱۰

۶

من نفرت‌انگیز ۳

۱۲.۷

۲۱۳.۳

۸۰

۷

راننده بیبی

۶

۸۴.۲

۳۴

eight

بیمار بزرگ

۵

۲۴.۵

۹

زن حیرت آور

۴.۶

۳۸۹

۱۵۰

۱۰

بر فراز آرزوها

۲.۵

۱۰.۵

۱۲

امیدواریم خبر “بازگشت طوفانی کریستوفر نولان/ شروع کم‌فروغ فیلم پرهزینه لوک بسون – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد