در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “ایدئولوژی اسرائیلی در جشنواره فرانسوی! – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی در حالی در جشنواره سینمایی کن فرانسه حضور یافت که لباسی با تصویر بخش قدیمی شهر قدس را به تن داشت.

نشریات رژیم صهیونیستی مطرح کردند، میری رگو، وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی این لباس را برای جشن پنجاهمین سالگرد اشغال قدس درخواست کرده است که اسرائیلی‌ها آن را «یکپارچگی قدس» می‌خوانند و طی روزهای آتی برای آن جشن می‌گیرند. روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: وزیر اسرائیلی با پوشیدن این لباس قصد داشت تأکید کند که قدس پایتخت ابدی اسرائیل است. این وزیر وابسته به حزب تندرو لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در ابتدا‌وزیر اسرائیل است. رژیم صهیونیستی بخش شرقی شهر قدس را در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ اشغال کرد و آن بخشی است که این وزیر صهیونیستی تصویر آن را برای لباسش انتخاب کرده است.

این عمل وزیر اسرائیلی موجی از خشم را در بین مصرف کنندگان عرب شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. یکی از این مصرف کنندگان با دستکاری برنامه روی لباس وی و درج عکس هایی از بمباران غزه به این مسئله واکنش نشان داد. وزیر رژیم صهیونیستی در حالی اقدام به درج نمادی سیاسی روی لباس خود کرده که بر اساس قانون در کشور فرانسه بهره برداری از روسری و حجاب اسلامی تحت نام پوشش به دلیل آنچه نمادی دینی شمرده می‌شود در مدارس و اداره‌های دولتی ممنوع است. مسلمانان فرانسه تحت نام بزرگ‌ترین جامعه مسلمان اروپا، از سال ۲۰۰۴ به باعث تصویب قانونی از داشتن حجاب در مدارس دولتی منع شدند. چنین ممنوعیتی مستقیماً با مفاد مرتبط به آزادی ادیان که در اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل مصوب سال ۱۹۴۸ و نیز کنوانسیون حفاظت از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادی اروپا مصوب سال ۱۹۵۰ درج شده، تضاد دارد.

پوشش وزیر فرهنگ رژیم صهیونیستی در جشنواره کن در بهره برداری از لباسی که تصویر بیت‌المقدس روی آن درج شده است و ممانعت نکردن مدیران اجرا این جشنواره از این عمل بیش از قبل قانون های تناقض‌آمیز پیرامون منع آنچه تحت نام نماد دینی محسوب میشود را در کشور فرانسه و در طرف دیگر چشم مردم این کشور برجسته کرده است.

مسئله بیت‌المقدس بیش از هر چیز دیگری در سطح جهان از بار سیاسی و مذهبی دارا است. نکته دیگر پیرامون میری رگو این موضوع است که ایشان نه تحت نام یک سینماگر حتی تحت نام یک سیاستمدار در کن حضور دارد و از هر نظر که به مسئله نگاه کنیم اقدام ایشان باید تحریک‌آمیز تلقی شود. این خانم سرتیپ ارتش اسرائیل است و قبلاً سخنگوی ارتش بوده و از سیاستمداران بسیار تندرو اسرائیل شمرده می‌شود. ایشان چندی قبل در اختتامیه جشنواره فیلم اورشلیم در انتقاد به اجرا شدن یک ترانه از جانب یک گروه اسرائیلی که شعرش از یک شاعر فلسطینی بود، جشنواره را ترک کرد و از جانب حضار هو شد. رگو شدیدا ضداوباما بود و الان از علاقه مندان جدی‌ ترامپ شمرده می‌شود.

گرایش جشنواره‌های فیلم بین‌المللی به مسائل سیاسی و ایدئولوژیک مسئله پوشیده‌ای نیست. سال پیش مسئله گرایش جشنواره کن به فیلم‌هایی با موضوعات دگرباشانه از جانب یکی از سینماگران در داخل کشور مطرح شد و موجی از واکنش‌ها را بهمراه داشت. بهروز افخمی، مجری برنامه هفت معتقد بود جشنواره فیلم کن به فیلم‌هایی که مسئله دگرباشانه را سوژه خود قرار می‌دهند، امتیاز قائل می‌شود.

گرایش‌های سیاسی در جشنواره‌های هنری طی سال‌های واپسین پررنگ‌تر از قبل خود را نشان می‌دهد با این‌حال در ایران بازهم بخش عمده‌ای از هنرمندان قائل به شعار هنر برای هنر هستند و اعتقاد دارند که دامان هنر نباید به سیاست آلوده شود، با این وجود این نگرش در رفتار پیوسته مورد مساله جدی همین هنرمندان قرار گرفته است. نکته دیگر پیرامون جاری و ساری بودن مفاهیم ایدئولوژیک در اتفاقات هنری غرب از نمونه جشنواره فیلم کن در مقایسه با اتفاقات هنری ایران این موضوع است که جشنواره‌های غربی موضوعات ایدئولوژیک را برخلاف مدیران ایرانی به طرز غیرمستقیم و تا جاییکه شرایط اجازه میدهد غیرمحسوس مورد استقبال قرار می‌دهند. آنها درست برخلاف ایران اسم هیچ مفهومی را روی اتفاقات هنری خود نمی‌گذارند حتی پیوسته جشنواره‌ها را با اسم شهرها می‌شناسند، با این وجود مفاهیم ایدئولوژیک در رفتار و نه صرفاً حرف در این جشنواره‌ها جاری و ساری است. اقدام تحریک‌آمیز وزیر اسرائیلی نیز نمونه‌ای از همین نگاه قلمداد می‌شود.

* جوان

امیدواریم خبر “ایدئولوژی اسرائیلی در جشنواره فرانسوی! – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطلب قبل و بعد
  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد