در باب سینمای جهان برای شما علاقه مندان خبر داریم مبنی بر اینکه “«الیور استون» مدیرکل هیات داوران فستیوال بوسان شد – اخبار سینمای ایران و جهان” که پیشتر بدان میپردازیم.

سینماپرس: در فستیوالی که چند سال است شدیدا تحت تاثیر مسایل سیاسی بوده، کارگردان آمریکایی هیات داورانی را هدایت می کند که یک عضو ایرانی هم دارد.

به نوشته سینماپرس با استناد به گفته ورایتی، الیور استون، کارگردان چالشی آمریکایی-فرانسوی برای بروزترین ورژن فستیوال بین المللی فیلم بوسان که خودش هم با سخت و دردسر غریبه نیست، تحت نام مدیرکل هیات داوران بخش نبردی عرضه شده است.

استون مسئولیت هدایت هیات داوران زیادی را تضمین نموده است که از دیگر اعضایش می توان به کارگردان ایرانی بهمن قبادی (زمانی برای مستی اسب ها)، فیلمبردار فرانسوی اگنس گودار (زندگی رویایی فرشته ها)، کارگردان فیلیپینی لاو دیاز (از چیزی که قبل بود و زنی که رفت) و کارگردان اهل کره جنوبی جانگ سون-وو (دروغ ها) اشاره نمود. این مردم در باب سری ای از فیلم های آسیایی به قضاوت می نشینند که بخش نبردی اصلی این فستیوال را شکل می دهند.

استون که از فیلم هایش می توان به «وال استریت»، «جی اف کی» و «اسنودن» اشاره نمود، اغلب به انتقاد از دولت ها، طمع، تولید و پاخت و فساد پرداخته است. این دقیقا با جهت‌گیری فستیوال بوسان همخوانی دارد.

این فستیوال هنوز هم در آشفتگی به سر می برد و کامل سر و سامان پیدا نکرده است. این آشفتگی ها سه سال پیش و زمانی شروع شد که فستیوال جلوی دخالت سیاسی مدیران شهری و دولت ناسیونالیستی راستی آن موقع کره جنوبی که اکنون رسوا شده، ایستادگی کرد. این فستیوال تصمیم گرفت یک فیلم مستند بسیار چالشی را در سال ۲۰۱۴ روی پرده ببرد که دلیل شد دو نفر از مدیرکل هایش دادگاهی شوند و اعتبار چهره های مهم دیگری که سعی کردند از آن ها پشتیبانی کنند هم ضربه بخورد.

سال قبلی، چندین عدد از عضو های صنعت فیلم کره این فستیوال را بایکوت کردند که دلیل شد به آن آسیب شدیدی وارد شود و تعداد کمپانی کنندگان کم شود. این مساله هنوز واضح نیست که دشمنی های داخل کره روی ورژن سال ۲۰۱۷ فستیوال هم تاثیر خواهد گذاشت یا نه.

فستیوال امسال برنامه ریزی شده است بین روزهای دوازدهم تا بیست و یکم اکتبر برگزار شود و «مارکت فیلم آسیا» هم بخشی از آن خواهد بود که از روز چهاردهم اکتبر کارش را شروع می کند و تا روز هفدهم ادامه خواهد داشت.  

امیدواریم خبر “«الیور استون» مدیرکل هیات داوران فستیوال بوسان شد – اخبار سینمای ایران و جهان” مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

  • برچسب ها:

    به اشتراک بگذارید :

    مطلب قبل و بعد
    مطالب مشابه